تراکتور

کامبیز عباسی، رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو درباره کشاورزی دانش بنیان در ایران عنوان کرد: خوشبختانه روند نفوذ تکنولوژی در فرایند تولید محصولات کشاورزی در کشور ما از رشد مناسبی برخوردار شده و به جرأت می توان گفت که در طی شش، هفت سال گذشته در بسیاری از حوزه های تولید، نفوذ دانش و تکنولوژی را به نحو مطلوبی داشتیم.

وی ادامه داد: مثلا در حوزه برنج کشور حدودا ۸۰ درصد از عملیات برداشت این محصول با تکنولوژی مناسب و مورد استفاده در دنیا انجام می شود یا در حوزه کاشت برنج حدود ۶۵ درصد با تکنولوژی روز دنیا کشت نشایی را انجام می دهیم. در حوزه ای مثل گندم نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ درصد از مزارع ما به صورت مکانیزه کشت می شوند. این موارد نمودهای تکنولوژی و دانش در فرایند تولید محصولات کشاورزی است. 

عباسی تصریح کرد: در عرصه توسعه کشاورزی به دلیل اینکه با سطوح وسیعی در ارتباط هستیم فعلا در فرایند توسعه مکانیزاسیون و استفاده از ابزار مکانیکی بیشتر حضور داریم، هرچند ممکن است این ابزار مکانیکی به سمتی روند که بتوانیم از این تجهیزات استفاده ماهواره ای کنیم. در یک سال اخیر نفوذ خوبی را در استفاده از پهپادها در بخش کشاورزی داشتیم. پهپادها یک تکنولوژی نوین برای استفاده از ابزار در حوزه مکانیزاسیون هستند و ما با کمک این پهپادها توانسیتم عملیات سم پاشی را در بخشی از کشور مثل مناطق صعب العبور انجام دهیم. 

وی در رادیو گفت و گو عنوان کرد: تکنولوژی در بخش مکانیزاسیون جهت افزایش بهره وری و ارتقای بهره وری است. قطعا حفاظت از منابع آب و خاک نیز در دستور کار قرار می گیرد. صنعت کشاورزی و مکانیزاسیون کشور هرچند تا حدودی مغفول است ولی نقش مهمی را در امنیت غذایی کشور ایفا می کند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور اظهار داشت: متاسفانه در حوزه منشور صنعتی کشور جایگاه صنعت ماشین های کشاورزی را کمرنگ می بینم و مردم ما کمتر، تبلیغاتی درخصوص ماشین های کشاورزی چه در رادیو و تلویزیون و چه در سایر رسانه ها دیده اند. 

او در پایان و در برنامه «روزنه» گفت: خوشبختانه ما یک خوداتکایی ۹۰ درصدی در زمینه صنعت ماشین های کشاورزی داریم ولی برای ارتقای این صنعت باید در منشور صنعتی کشور جایگاهی برای آن تعریف کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *