تراکتور

اگر تا به حال در یک حرکت تند و تیز در پشت یکی گیر کرده اید ، احتمالاً فکر می کنید یک تراکتور مزاحم است اما کاملا دچار اشتباه هستید. کلمه \”تراکتور\” با کلماتی مانند \”کشش\” و \”کششی\” از کلمه لاتین \”tractus\” به معنی ترسیم (کشیدن) به دست می آید. تراکتور در اصل دستگاهی است که برای کشیدن اوضاع خراب طراحی شده است ، معمولاً بسیار کند و مطمئن است.

\r\n

تراکتورها موتورهای دیزلی بزرگ و قدرتمندی دارند و از نظر تئوری این بدان معنی است که آنها باید دقیقاً مانند اتومبیل های اسپرت بتوانند به طور باورنکردنی حرکت کنند. اما در یک تراکتور قدرت موتور طوری طراحی شده است که به روشی کاملاً متفاوت عمل می کند و برای کشیدن بارهای بزرگ و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. آنچه این امر را ممکن می سازد جعبه دنده تراکتور است که چرخش های پر سرعت موتور دیزل قدرتمند را به چرخه های بسیار کم سرعت چرخ ها تبدیل می کند ، و با افزایش نیرویی که تراکتور می تواند برای کشیدن همزمان کارها استفاده کند. اگر چیزی در مورد چرخ دنده ها بدانید ، می فهمید که قدرت کشش باورنکردنی یک تراکتور باید با هزینه سرعت پیش بیاید: اگر یک تراکتور را ببینید که به سرعت می رود، احتمال آن وجود دارد که فشار زیادی به آن وارد نمی شود. به همین ترتیب ، اگر در پشت یک تراکتور گیر بیفتید ، می دانید موتور احتمالاً به همان اندازه که می تواند بار خود را بکشد کار می کند.

\r\n

چرا تراکتور اختراع شد

\r\n

تراکتورها در ابتدا برای جایگزین کردن حیوانات مانند گاوها و اسبها طراحی شده بودند که مردم از زمان های قدیم برای کشیدن گاوآهن از آنها استفاده می کردند. یکی از پیشگامان تراکتورهای مدرن ، هنری فورد ، صنعتگر آمریکایی ، حداقل بخشی از الهام خود را از یک عزم ساده دریافت که برای انجام کارهای مزرعه سنگین چیزی بهتر از اسب و گاو بدست آورد.

\r\n

 

\r\n

قبل از رسیدن تراکتورها ، اسبها و گاوها زندگی را برای کشاورزان بسیار آسان تر می کردند ، اما همه آنها واقعاً می توانستند کار را انجام دهند. از آنجا که تراکتورهای اولیه صرفاً جایگزینی برای اسبها و گاوها  بودند ، کشیدن کارها تقریباً همان کاری بود که می توانستند انجام دهند. سوخت تراکتورهای اولیه بوسیله  ذغال سنگ تامین می شد که به موتورهای کشش بخار معروف بودند. آنها مانند لوکوموتیوهای بخار کوچک ، با چرخ های فلزی بزرگ ، محکم که قادر به پایین آمدن از جاده ها بودند کار می کردند. به نظر می رسید و برای اولین بار در اواخر قرن 19 تراکتور ساخت شد. جالب توجه است  برای هنری فورد این حیوانات که در مزارع کار می کردند و همچنین ذغال سنگ الهانم بخش ساخت این وسیله قدرمتمند بوده است . همانطور که بعدها در زندگی نامه خود نوشت:

\r\n

 

\r\n

\”من کاملاً مطمئن بودم که اسب ها و گاو ها با توجه به همه زحمتی که در مزرعه انجام می دهند و هزینه های تغذیه نمی توانند سود کافی داشته باشند. همین دلیل مرا به فکر ساخت موتور انداخت تا بتواند کارهایی که این حیوانات می کنند را به بهترین شکل انجام دهد. \”

\r\n

فروش تراکتورهایی که توسط فورد ساخته شده بود با استقبال خوبی روبه رو شد.

\r\n

در سال های اخیر این وسیله علاوه بر استفاده های فراوانی که دارد قیمت بالایی بالایی دریافت کرده است و همین دلیل باعث شده تا قیمت تراکتور دست دوم برای بسیاری از افراد اهمیت پیدا کنند و به جای خرید نو این وسیله به سراغ ماشین های دست دوم بروند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *