تراکتور

 تراکتور هایی که در حال حاضر ساخته می شوند دارای 5 بخش اصلی زیر هستند:

\r\n

  \r\n

 • موتور
 • \r\n

 • دستگاه انتقال توان
 • \r\n

 • سیستم تعلیق ، کنترل و هدایت
 • \r\n

 • سیستم هیدرولیک
 • \r\n

 • تجهیزات مختلف که کاربردهای متنوعی دارند از جمله اتاقک، شاسی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و غیره .
 • \r\n

\r\n

موتور:

\r\n

موتور توانی که تراکتور لازم دارد تا کارها را انجام دهد تولید می کند.

\r\n

دستگاه انتقال توان:

\r\n

این قسمت از تراکتور توان مکانیکی تولیدی توسط موتور را به چرخ های محرک می رساند و باعث به حرکت در آوردن تراکتور می شود.  این تغییرات باعث تغیر در گشتاور موتور شده و دستگاه انتقال توان قسمتی از توان تولیدی موتور را صرف حرکت دادن ادوات کشاورزی متصل به تراکتور می کند.

\r\n

سیستم تعلیق ، کنترل و هدایت:

\r\n

این قسمت به تراکتور کمک می کند تا بر روی زمین قرار گیرد و باعث حرکت تراکتور می شود.

\r\n

سیستم هیدرولیک:

\r\n

سیستم هیدرولیک قسمتی از توان موتور را گرفته و به توان هیدرولیکی تبدیل می کند. این سیستم برای قسمت های هیدرولیکی از جمله کنترل و راه اندازی جک ها و ادوات مورد استفاده قرار می گیرد.

\r\n

تجهیزات گوناگون:

\r\n

تراکتور های امروزی دارای اتاقک ، سیستم گرمایشی ، سیستم سرمایشی ، شاسی، قلابهای اتصال سریع و … که بیشتر برای آسایش راننده طراحی و ساخته شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند.

\r\n

قسمت های محافظتی در برابر واژگون شدن تراکتور

\r\n

دو ساختار برای ایمنی تراکتور باید در نظر گرفت که در زمان واژگونی بتوان از آن محافظت کرد: قاب محافظ و اتاقک محافظ .

\r\n

قاب محافظ:

\r\n

قاب توسط چند میله به شاسی متصل است . صندلی که برای نشستن راننده در نظر گرفته شده است دارای کمربند ایمنی است که در صورتی که تراکتور ضربه ای وارد شد به سرنشین آسیبی وارد نکند و از پرتاب آن جلوگیری شود.

\r\n

اتاقک محافظ:

\r\n

اتاقکی قسمتی است که دور قاب محافظ قرار گرفته و معمولا از یک قاب فلزی محکم در ساخت آن استفاده شده است. این قسمت از تراکتور نیز برای ایمنی و سلامت راننده بسیار مفید و کاربردی است. در طراحی اتاقک در و پنجره تعبیه شده تا تهویه هوا بتواند به راحتی انجام گیرد. در طراحی بعضی از اتاقک ها از موادی استفاده شده  تا صدا و لرزش موتور را کم کند. در اتاقک های امروزی بخاری، تهویه  مطبوع ، رادیو ، پخش صدا و … برای آسایش سر نشین به کار رفته است تا راننده کمتر خسته شده و کارایی بیشتری داشته باشد.

\r\n

اتاقک تراکتور جایی است که راننده زمان زیادی درون آن قرار است سپری کند به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید تراکتور به این قسمت توجه خاصی شود.

\r\n

در بعضی موارد قیمت تراکتور دست دوم به دلیل ضرباتی که به اتاقک وارد آمده کمتر است. در صورتی که اتاقک تراکتور آسیب دیده باشد می توان به راحتی آن را تعمیر و به وضعیت مناسب تبدیل کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *