تراکتور

حمید رضا نامی رئیس هیات مدیره انجمن ماشین های کشاورزی با بیان مطالب بالا افزود: بی تردید ترویج فرهنگ بهره گشری از ماشین آلات در مزارع، منتهی به توسعه مکانیزاسیون در کشور خواهد شد که افزایش بهره وری از منابع موجود و محدود را همراه خواهد داشت.

\r\n

وی با اشاره به این موضوع که مجوز فعالیت به اعضای انجمن، همانند دیگر واحد های صنعتی کشور، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب پروانه های بهره وری و جوازهای تولید صنعتی اعطا شده، گفت اگرچه بزرگترین واحد های صنعتی تولید ماشین های کشاورزی کشور تحت عضویت انجمن اتماک و تحت مدرک رسمی صادر شده از سوی وزارت صمت و مجوزهای پیچیده از وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه محصولات فعال هستند، اما تعداد زیادی واحدهای محلی کوچک بی نشان و غیر استاندارد بدون دردسرهای اخذ مجوز قانونی تولید و بدون گرفتاری های مسئولیت کیفیت و قیمت کالا، گارانتی و خدمات پس از فروش و نیز تعهدات مالیاتی و بیمه کشور کالاهایی را تولید می کنند و به کشاورزان ارائه می دهند که موجب تحمل خسارات و زیان های زیادی به کشاورزان می شوند و دولت هم هیچگونه اقدام محدود یا کنترل کننده در این بخش ندارد.

\r\n

حمید رضا نامی در ادامه گفت: خوشبختانه به دلیل کیفیت مناسب محصولات تولیدی انجمن اتماک و ترجیح کشاورزان به استفاده از ماشین های کشاورزی داخلی، به دلیل دسترسی آسان تر به خدمات، لوازم یدکی و تناسب بیشتر ماشین های داخلی با شرایط اقلیمی و روشهای زارعی کشور، به طور کلی واردات این ماشین ها عمومیت ندارد، اما تراکتور و کمباین ها با فناوری روز دنیا وارد میشوند که آسیب های جدی به تولیدات داخلی میزنند.

\r\n

رئیس هیات مدیره انجمن ماشین های کشاورزی افزود: همان طور که مکررا حل مشکل تامین مواد اولیه فولاد کارخانه را از دولت خاستار شدیم متاسفانه تولیدکنندگان ماشین های کشاورزی کشور که عمدتا جزو صنایع متوسط محسوب میشوند تحت تاثیر تصمیم گیری صنایع مادر عمدتا دولتی یا نیمه دولتی هستند.

\r\n

وی گفت: مهمترین رویداد اخیر افزایش بسیار زیاد بهای فولاد است که باعث افزایش بهای تمام شده ادوات کشاورزی شده است، این در حالی است که توان اقتصادی مشتریان ما، تحت تاثیر بهای مصرف گندم از سوی دولت کاهش  یافته و امکان خرید و بهره برداری از ماشین آلات در مزرعه را ازدست میدهد.در این میان بانک کشاورزی که به عنوان تسهیلگر اقتصادی کشاورزان سال ها مورد حمایت دولت بوده است، در کسوت صرفا یک بانک اقتصادی، اقدامات حمایتی خود را محدودتر کرده و رغبتی به اعطای سهل و سریع تسهیلات به کشاورزان ندارد.

\r\n

نامی در ادامه افزود: با وجود مصوبات سال های قبل و اجبار شبکه بانکی کشور به تخصیص بخشی از اعتبارت و تسهیلات خود به حوزه کشاورزی، بانک ها دیگر هم آنقدر غرق فضا بانکی و مالی شهری هستند که برای این بخش حمایت پذیر روستایی ارزش جدی ائل نیستند و از طرفی اخذ مالیات ارزش افزوده از تولید ماشین های کشاورزی هم جزو مقلات مورد اعتراض بخش کشاورزی کشور است.

\r\n

به گفته آقای نامی در حال یکه تمام نهاده های کشاورزی، عملیات کشاورزی و محصولات حاصله از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف هستند، ماشین آلات به عنوان تنها استثنای بخش کشاورزی مشمول و درگیر مالیات است که بدیهی است فقط فشار اقتصتادی آن بر کشاورز تحمیل میشود.

\r\n

حمید رضا نامی در ادامه بیان کرد: به عنوان یکی از 15 عضو جامعه جهانی تولید کنندگان ماشین های کشاورزی، حائز شرایط حضور در بازار های بین المللی شاخته شده و با انجمن های متناظر در کشور های دیگر تفاهم نامه همکاری دارد.

\r\n

نامی در پایان افزود: اگرچه این بخش صنعتی ارزش آفرین، در راستای استقلال غذایی و خودکفایی کشور حرکت میکند، اما در نگاه وزارت صمت،هیچ گاه اولویت نداشته و حائز اهمیتی مشابه صنایع خودرو و فولاد و پتروشیمی نبوده و نیست و هیچ گاه مشمول مشوق هایی نظیر بسته های حمایتی و تسهیلات ویژه نشده است. ایران و ترکیه در غرب آسیا اصلی ترین تامین کنندگان ماشین های کشاورزی منطقه هستند. 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *