تراکتور

\r\n

\r\n

به گزارش بازار، «عطا الله هاشمی» افزود: کشور امروز در تولید گندم به خودکفایی رسیده از اینرو مسئولان نباید اجازه دهند این دستاورد بزرگ به راحتی از دست برود.

\r\n

آقای هاشمی اظهارداشت: گندم یک محصول راهبردی است و نقش مهمی در بحث امنیت غذایی و اقتصاد کشور دارد.

\r\n

وی گفت: برخی از تصمیم گیران بدشان نمی آید که به سمت واردات گندم سوق پیدا کنند چرا که از محل واردات منفعت زیادی می برند.

\r\n

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور افزود: طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی که دولت ها موظف بودند قیمت پایه سال قبل به علاوه نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران را در افزایش قیمت گندم لحاظ کنند اما فقط سه درصد در سه سال متوالی افزایش قیمت داشتیم در صورتیکه سرجمع تورم سه ساله نزدیک به ۹۰ درصد بود.

\r\n

آقای هاشمی بیان داشت: متاسفانه قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی آشکارا زیر پا گذاشته می شود و کسی هم پاسخگو نیست.

\r\n

آقای هاشمی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بالاخص گندم با توجه با رشد سر سام آور هزینه های تولید باید افزایش پیدا کند تا کشاورزان با انگیزه بیشتری به امر کشت و کار بپردازند.

\r\n

وی گفت: متاسفانه طی هفته های اخیر قیمت برخی از نهاده های کشاورزی مثل کود شیمیایی ۴۰۰ تا ۶۰۰ درصد افزایش داشته است.

\r\n

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور افزود: وزیر جهاد کشاورزی به خوبی از افزایش هزینه های تولید در بخش کشاورزی مطلع است اما متاسفانه تمامی الزامات از دست این وزارتخانه گرفته شده است.

\r\n

وی بیان داشت: قانون انتزاع قانون خوبی بود که متاسفانه افرادی که منافع شان در خطر بود این قانون را از دست وزارت جهاد کشاورزی گرفتند البته پیگیر هستیم قانون انتزاع دوباره به وزارت جهاد کشاورزی برگردد.

\r\n

هاشمی تصریح کرد: کشاورزان همواره در سنوات گذشته ثابت کرده اند که منافع ملی را بر منافع خود ترجیح می دهند.

\r\n

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: کشاورزان علی رغم تمامی عقب ماندگی های شدید اقتصادی در رابطه با قیمت گندم و دیگر مشکلات کماکان مقید به این هستند که میزان گندم مورد نیاز مردم را باید تحت هر شرایطی تولید کنند.

\r\n

وی افزود: متاسفانه دولت طی سال های گذشته در رابطه با قیمت گندم خوب عمل نکرده و کشاورزان از عملکرد دولت رضایت ندارند.

\r\n

آقای هاشمی خاطر نشان کرد: در هیچ نقطه ای از جهان مرسوم نیست که فروشنده در جلسه نرخ گذاری محصول خود حضور نداشته باشد اما متاسفانه این اتفاق در ایران می افتد یعنی بدون حضور تولید کننده محصول نرخ گذاری می شود به همین دلیل ملاقات های زیادی با نمایندگان مجلس داشتیم که خوشبختانه کمیسیون کشاورزی مجلس طی یک حرکت تاریخی کارگروهی برای اعلام خرید تضمینی در قالب یک طرح دو فوریتی طراحی کرد.

\r\n

آقای هاشمی در پایان یادآورشد: طرح کمیسیون کشاورزی مجلس یک طرح بسیار خوبی است و می تواند گشایشی در بخش کشاورزی کشور ایجاد کند.

\r\n

 

\r\n

\r\n

\r\n

 
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *