تراکتور

آقای کامبیز عباسی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، روند توسعه مکانیزاسیون طی ماه‌های اخیر را مناسب ارزیابی کرد و گفت: علی رغم تمامی محدودیت‌ها در سال جهش تولید، روند توسعه مکانیزاسیون با جدیت و شدت بیشتری ادامه دارد.

\r\n

وی افزود: در ۶ ماه نخست امسال حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان جذب تسهیلات در حوزه ماشین‌های کشاورزی داشته‌ایم که این روند نسبت به مدت مشابه سال قبل مساعد‌تر است.

\r\n

آقای عباسی از جذب ۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تراکتور در ۶ ماه نخست سال خبر داد و گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال ۱۶ هزار دستگاه تراکتور جذب می‌شود که در سال جهش تولید این رقم قابل قبول است.

\r\n

این مقام مسئول ادامه داد: تا پایان سال پیش بینی می‌شود که بیش از ۳۵ تا ۴۰ هزار انواع ادوات و تجهیزات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گیرد که بنابر آمار در ۶ ماهه نخست امسال در حوزه ماشین‌های کاشت و خاک ورزی توفیقات خوبی داشته‌ایم.

\r\n

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال بیشترین سطح مکانیزه در کشور اتفاق افتاد، بیان کرد: در حال حاضر ۵۳ هزار دستگاه کارنده در کشور آماده سازی شدند که برای انجام عملیات کشت پاییزه اتفاق میمون و مبارکی است.

\r\n

وی ادامه داد: بنابر تفاهم‌نامه صورت گرفته با بخش صنعت، از مرداد امسال تا سال آینده قرار است، ۸۰۰ دستگاه کمباین غلات در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

\r\n

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون با بیان اینکه روزانه به طور متوسط ۲ تا ۳ دستگاه کمباین غلات به کشاورزان تحویل داده می‌شود، گفت: روزانه بیش از ۵۵۰ تا ۶۰۰ دستگاه تراکتور تحویل کشاورزان داده می‌شود که این امر بدان معناست که چرخ مکانیزاسیون در حال گردش است.

\r\n

وی افزود: در حوزه ماشین‌های گلخانه، لوازم و تجهیزات و آبزی پروری توسعه مکانیزاسیون در حال انجام است.

\r\n

عباسی با اشاره به اینکه قیمت ماشین‌های کشاورزی نسبت به سایر نهاده‌ها از ثبات نسبی بهتری برخوردار است، بیان کرد: این در حالی است که بخشی از عرضه کنندگان ماشین‌های کشاورزی از موضوع ممانعت از افزایش قیمت ناراضی هستند.

\r\n

تمامی کمباین‌ها و تراکتور‌های کشاورزی صاحب پلاک‌ می شوند

\r\n

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون درباره آخرین‌ جزئیات پلاک گذاری تراکتور و کمباین‌های کشاورزی گفت: تا پایان سال و ۶ ماه سال آتی امیدواریم که تمامی کمباین‌ها و تراکتور‌های کشور پلاک گذاری شوند و همواره پیش بینی می‌شود که تمامی ماشین‌های کشاورزی در قالب کارت بانکی، سهمیه کارت سوخت تامین شود که این امر یک قدم به جلوست.

\r\n

وی ادامه داد: در زمینه استانداردسازی ماشین‌های کشاورزی به دنبال آن هستیم که استاندارد ۱۷۰۲۵ را بگیریم تا بتوانیم در جامعه بین المللی مراودات در این حوزه را افزایش دهیم.

\r\n

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه تقاضا برای خرید ماشین آلات نسبت به سال قبل رشد چشمگیری داشته است، تصریح کرد: علی رغم تمامی محدودیت ها، سرمایه گذاری و تامین ماشین آلات برای کشاورزان از وضعیت مطلوبی برخوردار است که همین امر رشد ۲.۵ برابری تقاضا نسبت به سال قبل را به همراه داشته است، به همین خاطر به دنبال شناسایی تقاضای واقعی هستیم چرا که تقاضای کاذب منجر به افزایش قیمت می‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *