تراکتور

 اکبر فتحی تاکید کرد: بیمه محصولات کشاورزی تنها راه کاهش ریسک محصولات کشاورزی اعم از محصولات زراعی، باغی و دامی بوده و همه ما مکلف هستیم تا در قالب تشکل‌های کشاورزی در کنار کشاورزان بوده و این عزیزان را نسبت به بیمه محصولات کشاورزی تشویق کنیم.

\r\n

وی اضافه کرد: صنعت بیمه محصولات کشاورزی در کشورهای مترقی دنیا از جمله آمریکا، چین، مصر و سایر کشورهای اروپایی که در امر کشاورزی حرفی برای گفتن دارند، فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده و در حال حاضر به نقطه ایده آل و مطلوب رسیده است.

\r\n

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به ضرورت افزایش پوشش بیمه محصولات کشاورزی، اظهار کرد: بیمه محصولات کشاورزی باید در راستای حمایت از کشاورزان، کاهش خسارات وارده به محصولات زراعی، باغی، دامی و سرپا نگهداشتن صنعت بیمه محصولات کشاورزی افزایش یابد.

\r\n

وی، گفت: مدیران جهادکشاورزی شهرستان و مراکز خدمات کشاورزی باید بیمه محصولات کشاورزی را همچون تامین کود، بذر، ادوات و ماشین آلات کشاورزی در امر زراعت، تغذیه و هرس باغات و تامین نهاده‌های دامی، جزو وظایف اصلی خود در اولویت قرار داده و کشاورزان را نسبت به بیمه محصولات مجاب کنند.

\r\n

آقای فتحی  با اشاره به اجرای طرح کشاورز کارت که با هماهنگی بانک کشاورزی و بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید و کشاورزان اجرا می‌شود، اظهار کرد: حداقل ۴۰درصد گندم تولیدی در استان به صورت تضمینی خریداری می‌شود؛ در کشاورز کارت به ازای هر هکتار، مبلغ دو میلیون تومان وام ۱۲ درصدی با کمترین تشریفات اداری به کشاورزان پرداخت می‌شود.

\r\n

فتحی اضافه کرد: باید تمهیداتی اعمال شود تا بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یکی از پارامترهای خدماتی در امر تولید سهمی در کشاورز کارت داشته باشد.

\r\n

وی در خصوص ترویج صنعت بیمه محصولات کشاورزی نیز، گفت: مدیران جهادکشاورزی، تشکل‌های کشاورزی، کارشناسان پهنه و مراکز خدمات کشاورزی هر کدام می‌توانند در ترویج صنعت بیمه در بین کشاورزان نقش به‌سزایی ایفا کنند.

\r\n

وی در خاتمه تاکید کرد: هزینه در امر تبلیغات از جمله تبلیغ و ترویج بیمه محصولات کشاورزی، هزینه محسوب نمی‌شود، بلکه جزو سرمایه گذاری‌های ثابت برای آینده بوده و هزینه در امر ترویج و تبلیغ بیمه محصولات کشاورزی و فرهنگ سازی عمومی این امر ضروری و اجتناب ناپذیر است.

\r\n

 مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه کشاورزان برای بیمه کردن محصولات زراعی خود تا ۱۵ آذرماه فرصت دارند، یادآور شد: باغداران این استان نیز تا  ۳۰ آذرماه فرصت دارند اراضی کشاورزی و باغی خود را بیمه کنند.

\r\n

علی تبریزی با بیان اینکه خطرپذیری فعالیت در بخش کشاورزی به علت وابستگی زیاد آن به شرایط جوی، همواره مقوله‌ای است که پوشش بیمه محصولات کشاورزی در منطقه را با اهمیت کرده است، افزود: در سال‌های اخیر تاخیر در پرداخت غرامت‌ها باعث نارضایتی گردیده که خوشبختانه این مشکل با تفویض اختیار بررسی خسارت‌ها به استان مرتفع گردیده است.

\r\n

وی با بیان اینکه سال زراعی گذشته 87 هزار و 835 هکتار از مزارع آذربایجان‌شرقی(10891 بیمه نامه) زیر پوشش بیمه قرار گرفته بود، متذکر شد: از ابتدای سال زراعی جاری نیز تاکنون 15 هزار و 430 هکتار از مزارع استان (1891 بیمه نامه) زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

\r\n

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان با بیان اینکه سال گذشته 24 هزار و 308 هکتار از باغات استان زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته بود، گفت: متاسفانه تاکنون 38 هکتار از باغات استان بیمه شده است که چنانچه بهره‌برداران بخش کشاورزی استان نسبت به انجام بیمه کشاورزی اقدام نکنند، ریسک خطر برای تولید محصولات کشاورزی با توجه به تغییرات مختلف اقلیمی وجود دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *