تراکتور

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور به نقل از تسنیم از تبریز ، هزمان با گرانی همه اقلام، به ویژه اقلام وارداتی، خوشبختانه دیگر تراکتور وارداتی مقرون به صرفه نیست و فقط تراکتور ایرانی در تبریز که بیش از 95 درصد آن تولید داخلی است در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

\r\n

اما به دلیل حجم زیاد تقاضا، این بار سایت فروش تراکتور بسته شد و قرار شد خریداران تراکتور از طریق سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور نسبت به ثبت تقاضای خرید تراکتور اقدام کنند و جهاد کشاورزی اولویت‌های واگذاری را بر اساس شرایط متقاضی تعیین می‌کند که مهترین شرایط قرارگیری در اولویت، داشتن سطح زیرکشت بالا و عدم خرید تراکتور بعد از سال 93 اعلام شده است.

\r\n

با این وجود، علاوه بر اختلاف قیمت نزدیک به دو برابری تراکتور در بازار و کارخانه، بخشی از هزینه‌های تراکتور هم برای افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان‌ها با تسهیلات کم بهره تأمین می‌شد و این دو عامل به جذابیت ثبت نام خرید تراکتور در این روزها اضافه کرده و حتی برخی از استان‌هایی که در سال‌های گذشته سهمیه تراکتور خود را نمی‌توانستند تکمیل کنند، امسال تا بیش از 7 برابر سهمیه استان برای خرید تراکتور ثبت نام کرده‌اند.

\r\n

اما دلالان تراکتور هم در کنار دلالان خودرو بیکار ننشستند و با مشاهده تخصیص سهمیه از طریق جهاد و محدودیت واگذاری به متقاضیان، قیمت را در بازار آزاد به بیش از دو برابر کارخانه رساندند، تراکتوری که قیمت کارخانه‌ای آن 190 میلیون تومان است، اکنون در بازار آزاد به بیش از 450 میلیون قیمت گذاری شده است، البته اینکه کسی با این قیمت تراکتور بخرد یا نه، جای سؤال دارد ولی در حال حاضر این قیمت را در بوق و کرنا کرده‌اند تا در بازار تثبیت کنند.

\r\n

\"چرایی

\r\n

نیاز واقعی بازار تراکتور به روایت مدیرعامل تراکتورسازی ایران

\r\n

برای بررسی میزان تولید تراکتور در کارخانه تراکتورسازی تبریز، به سراغ ابوالفتح ابراهیمی، مدیرعامل کارخانه تراکتورسازی تبریز رفتیم و این موضوع را از وی سؤال کردیم.

\r\n

مدیرعامل شرکت تراکتورسازی ایران که جزو پنج خودروساز بزرگ ایران محسوب می‌شود، به تسنیم گفت که نیاز سالانه کشور، 12 تا 15 هزار تراکتور در سال است که در سال جهش تولید، میزان تولید را افزایش داده‌ایم.

\r\n

ابوالفتح ابراهیمی با اشاره به اینکه تاکنون مدارک ثبت نام 11 هزار تراکتور از طریق سازمان‌های جهاد کشاورزی کشور برای تحویل تراکتور، به این شرکت تحویل شده است، ابراز داشت: سایت فروش بسته نیست، بلکه ثبت نام فقط از طریق سازمان‌های جهاد کشاورزی در سراسر کشور و پس از احراز شرایط صورت می‌گیرد.

\r\n

وی نحوه قیمت گذاری را مورد اشاره قرار داد و گفت: علی‌رغم اینکه شرکت ما خصوصی است، قیمت محصولات ما توسط دولت تعیین و اعلام شده که ما در تعیین نرخ آن دخالتی نداشتیم و حتی به دلیل هزینه‌های زیاد مواد اولیه خواستار اصلاح آن هستیم.

\r\n

مدیرعامل شرکت تراکتورسازی ایران، تحریم‌ها را مانع تولید در این کارخانه ندانست و تصریح کرد: چندین پژوهشگر برجسته و جوان در واحد تحقیق و توسعه شرکت مشغول کار هستند که ضمن به روز کردن تکنولوژی تراکتورها، در بسیاری از قطعات مورد نیاز به خودکفایی در تولید قطعات وارداتی رسیدیم و سطح داخلی سازی را بسیار بالا بردیم.

\r\n

وی درج نام و برند این شرکت بزرگ در لیست تحریم‌ها را یادآور شد و گفت: علی رغم محدودیت‌هایی که ایجاد شده، صادرات تراکتور متوقف نشده و از راه‌های مختلفی برای صادرات استفاده می‌کنیم. مشتریان ما در دنیا به دنبال تراکتور تبریز هستند چراکه در جهان جزو با کیفیت‌ترین تراکتورها رده بندی می‌شود و بسیار رقابتی است.

\r\n

ابراهیمی با بیان اینکه سال‌های سال است که انحصاری در اختیار شرکت ما نیست و واردکنندگان مختلف هر سال تراکتورهایی را با سهل‌ترین شکل ممکن وارد می‌کردند، ادامه داد: اکنون و یا هر زمان دیگری کسی بخواهد خودرو وارد کند، واردات خودرو امکان پذیر نیست و اگر باشد، بیش از 200 درصد عوارض گمرکی دارد اما امروز هر کسی می‌تواند تراکتور را با تعرفه 5 درصد وارد کند که این امر، صنعت تولید تراکتور کشور را با چالش مواجه می‌کند.

\r\n

وی افزود: کشورهای همسایه هم با وجود تراکتور مرغوب تبریز، از هند و چین وارد نمی‌کنند و متقاضی تولیدات ما هستند که تلاش می‌کنیم ضمن تأمین نیاز داخل، بازارهای کشورهای همسایه را هم از دست ندهیم.

\r\n

به گزارش تسنیم، همانطوری که سرمایه‌های مردم در کشور به سمت خودرو سوق یافت، سرمایه بخش کشاورزی هم به سمت تراکتور سوق یافته و باعث شده بر خلاف گذشته، تقاضا بیش از عرضه باشد و این به افزایش قیمت‌ها منجر شود.

\r\n

کنترل بازار عرضه و تقاضا می‌تواند تب و تاب این اختلاف قیمت بازار و کارخانه را کنترل کند و به تعادل لازم برساند اما باید این نظارت بر بازار قبل از آنکه قیمت 190 میلیونی کارخانه در 450 میلیون بازار تثبیت شود، عملی شود.

\r\n

\"ماجرای

\r\n

دو برابر شدن اختلاف قیمت بازار و کارخانه، میزان تقاضا را افزایش داده است

\r\n

به سراغ اکبر فتحی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی رفتیم که به عنوان رئیس نهادی که سال‌هاست به دنبال مکانیزاسیون بخش کشاورزی است و به عنوان احراز کننده شرایط متقاضیان تراکتور ثبت نام را انجام می‌دهد.

\r\n

لینک لیست آخرین قیمت های اعلام شده تراکتور سازی تبریز ( https://b2n.ir/741539 )

\r\n

اکبر فتحی، در گفت‌وگو با تسنیم افزایش تقاضای خرید و ثبت نام تراکتور را حاصل تفاوت قیمت کارخانه و بازار دانست و گفت: قبلاً شرایط به گونه‌ای بود که ما سراغ کشاورز می‌رفتیم تا ضریب مکانیزاسیون را بالا برده و بهره وری را افزایش دهیم اما این بار متقاضیان بیش از سهمیه اعلامی هستند.

\r\n

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بسیاری از استان‌ها سهمیه خود را تکمیل نمی‌کردند و متقاضی نداشت، افزود: دو دسته متقاضی در بین ثبت نام کنندگان خرید تراکتور داریم، برخی به خاطر عدم نیاز و اختلاف قیمت بازار و کارخانه ثبت نام کرده‌اند و تعدادی هم به دلیل نیاز واقعی به تراکتور، جهت استفاده در کشاورزی ثبت نام کرده‌اند.

\r\n

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از بین ثبت نام کنندگان مجبور به بررسی احراز شرایط هستیم، تصریح کرد: متقاضیانی که سطح زیرکشت بالا دارند و از سال 93 به بعد از کارخانه تراکتور خریداری نکرده‌اند، در اولویت قرار می‌گیرند که اعتراض‌های موجود به این اولویت‌هاست که اغلب مربوط به دسته متقاضیان به دلیل اختلاف قیمت بازار و کارخانه است.

\r\n

فتحی در پاسخ به این سؤال که امسال برای نمونه در آذربایجان شرقی چند ثبت نامی و چند تحویل تراکتور داشته‌اید؟ ابراز داشت: امسال 547 تراکتور توزیع شده و 350 دستگاه تراکتور هم تا پایان سال توزیع می‌شود.

\r\n

وی با اشاره به اینکه تعداد تقاضای امسال تراکتور نسبت به سال 97 بیش از 5 برابر شده است، گفت: بخش زیادی از این تقاضا مربوط به متقاضیانی است که به دلیل تفاوت قیمت، خواستار خرید تراکتور هستند که در سال‌های گذشته متقاضی نبوده‌اند.

\r\n

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، میزان مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان را بالاتر از متوسط کشوری عنوان کرد و ابراز داشت: اگر تراکتورهای فرسوده را محاسبه کنیم، به اندازه سطح زیرکشت تراکتور داریم ولی باید تراکتورهایی که عمر مفید را طی کرده‌اند، باید از رده خارج شوند که نیاز فعلی استان با 1500 دستگاه تراکتور رفع می‌شود که فعلاً این عدد با سهمیه فعلی در دو سال می‌تواند محقق شود.

\r\n

تحویل بیش از 11400 تراکتور به کشاورزان

\r\n

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی هم از تحویل بیش از 11 هزار و 400 دستگاه انواع تراکتور به کشاورزان در شش ماهه نخست امسال خبر داد.

\r\n

کامبیز عباسی با اشاره به پیگیری ها و حمایت های وزیر جهاد کشاورزی در سال جهش تولید، اظهار کرد: در شش ماهه اول سال جاری، بیش از 11 هزار و 400 دستگاه انواع تراکتور به کشاورزان تحویل شده است.

\r\n

لینک کامل خبر تعداد تراکتور واگذاری شده به کشاورزان در ( https://b2n.ir/351552 )

\r\n

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در کل سال گذشته نزدیک به 15 هزار دستگاه تراکتور به کشاورزان تحویل شده بود.

\r\n

عباسی با اشاره به این که در شش ماهه نخست امسال، بیش از 1350 میلیارد تومان از محل خط اعتباری مکانیزاسیون جذب شده است، گفت: در مدت مشابه سال گذشته، صرفا 500 میلیارد تومان تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون جذب شده بود.

\r\n

به گزارش تسنیم، کنترل عرضه و تقاضا و کنترل بازار مواد اولیه، آهن آلات و قراضه و… می‌تواند این بازار را به مرحله تعادلی برساند و شرکت تراکتورسازی هم علی رغم مشکلات گرانی‌های مواد اولیه و… وعده داده تا در سال جهش تولید میزان تولید تراکتور را افزایش دهد و سهمیه استان‌ها را افزایش دهد.

\r\n

پی نوشت: تمام موارد فوق را قبول داریم اما گویی مسئولان نمیخواهند باور کنند که افزایش قیمت روز افزون تراکتور وابستگی زیادی به دلال های تراکتور در بازار آزاد دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *