تراکتور

به خبرگزاری سایت تراکتور: خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در راستای رسالت حرفه‌ای اطلاع‌رسانی خود و به منظور بررسی وضعیت ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات وابسته به آن، میزگردی با محوریت ماشین‌آلات کشاورزی، تولیدات، مشکلات و راهکارها؛ با حضور دکتر علی توسطی « رییس هییت مدیره اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی»، مهرداد آژیر «نایب رییس دوم اتحادیه»، بهروز بهزادفر «خزانه‌دار اتحادیه»، منصور بهشتی «بازرس اتحادیه»، مجتبی آذربانی «دبیراتحادیه»، حمید سید احمد کرمانی «تولید کننده تجهیزات دام‌ و طیور»، حمیدرضا نامی «رییس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی و مکانیزاسیون کشاورزی»، فضل‌الله گرجی «تولید الکترو گیربکس‌های صنعتی»، ابوالقاسم شاکرین «تولید گیربکس‌های صنعتی شاکرین»، اوحدی «مشاور سرمایه‌گذاری شرکت گیربکس‎های صنعتی شاکرین» و محمود حبیبی «کارخانه تولید کف کش فدک» در خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) برگزار کرد. مشروح این میزگرد را در ادامه می‌خوانید.

\r\n

\"4\"

\r\n

بخش خصوصی به دلیل پرداخت هزینه‎های بخش دولتی در حال نابودی است

\r\n

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی، با بیان اینکه استفاده از اینترنت اشیا در حوزه‎ی ماشین‎های کشاورزی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، گفت: در کشور ما پایه‎های اصلی این موضوع هنوز محکم نیست. در شرایطی که بسیاری از مسائل حوزه‎ تنظیم الگوهای کشت و ماشین‌آلات که رکن اصلی کشاورزی است، حل نشده است؛ نمی‎توان به اتوماسیون کشاورزی به طور جدی پرداخت. زیرساخت و فرایندی باید ایجاد کرد و بعد برای کاهش اتلاف زمان و ظرفیت‎ها از اینترنت اشیا استفاده کرد.

\r\n

حمیدرضا نامی با اشاره به اینکه صنفی بودن این انجمن این امکان را ایجاد کرده است که تمام کارفرمایان درعین حال کارگر نیز محسوب ‎شوند، اظهار کرد: با توجه به مبهم بودن فضای کسب و کار برای کارفرما، حتی اگر تسهیلات تک‌ رقمی به کارفرماها ارائه شود، حاضر به توسعه کار خود نیستند.

\r\n

وی معتقد است: یک طبقه محدود در قالب دولت به عنوان نمایندگان ملت در جایگاه سیاست‌گذاری و اجرا می‎نشینند و هزینه‎های خود را از مالیات‎های بخش خصوصی تامین می‎کنند. در واقع اگر در یک نگاه کلان، کل افراد در حال اشتغال کشور را به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم کنیم، بخش خصوصی به دلیل پرداخت هزینه‎های بخش دولتی در حال نابودی است.

\r\n

وی تشریح کرد:‌ دولت جایگاهش را از نظارت به متولی‎گری تعویض کرده و به گرفتن مالیات‎های کلان روی آورده است و ادامه این مسئله موجب نابودی هم‌صنفان ما خواهد شد.

\r\n

نامی با اشاره به از بین رفتن بخش کشاورزی با ادامه یافتن این روند گفت: دولت با فشارهایی که بر این صنف وارد می‌کند، موجب از کار افتادن آخرین حلقه‎های تولید که از روی عشق و یا اجبار مشغول به کار هستند، خواهد شد.

\r\n

\"12\"

\r\n

\"5\"

\r\n

بیمه از مالیات پیشی گرفته است

\r\n

حمید احمد کرمانی، تولیدکننده تجهیزات کشاورزی در دام و طیور نیز در این جلسه با بیان اینکه برخی از مشکلات داخلی از صد نوع تحریم بدتر است،  در ادامه این میزگرد گفت: مسئله مهم دیگر بیمه است که از مالیات پیشی گرفته و ما را به فکر کوچک کردن واحدهای تولیدی خود انداخته است.

\r\n

تولید‌ کننده کف‌کش فدک در کشاورزی نیز در ادامه بحث کرمانی در رابطه با بیمه گفت: در همه جای دنیا در صورت خرید عمده از تخفیف برخوردار خواهد شد، در صورتی که در سازمان تامین اجتماعی برعکس این اتفاق رقم می‎خورد و درصورت اشتغال تعداد بیشتر کارگر، میزان بیشتری کارمزد از حقوق کارگران به تامین اجتماعی تعلق خواهد گرفت.

\r\n

محمود حبیبی ادامه داد:‌ مسئله دیگر ثابت نبودن نرخ ارز است که موجب ایجاد اخلال در پروسه تهیه مواد اولیه، تولید و فروش شده است.

\r\n

\"16\"

\r\n

عدم نظارت بر کیفیت تولید داخل مهمترین مشکل این صنعت است

\r\n

در ادامه این جلسه، تولیدکننده الکتروگیربکس‎های صنعتی گفت: تولید خوب و با کیفیت نیاز به ماشین‌آلات پیشرفته دارد که با توجه به تحریم‎های اعمال شده، امکان واردات آن وجود ندارد. بعد از برجام اقدام به خرید ماشین‌آلات (CNC ) از کشور کره کردم، در اولین سفری که آقای ترامپ به کشور کره داشت، اعلام کرد که حق معامله با کشور ایران را ندارند. هشت ماه طول کشید تا پولی که به آنها پرداخت کرده بودیم، را به ما بازگردانند.

\r\n

فضل‌الله گرجی ادامه داد: با توجه به اینکه تهیه ماشین‌آلات به‌روز مشکل است، به ناچار ماشین‌آلات دهه 80 و 90 را وارد می‎کنیم؛ اما تامین قطعات و راه‌اندازی آن‎ها حدود دو سال طول می‎کشد. در تامین برخی از قطعات مورد نیاز این ماشین‎ها نیز به دلیل به‌روز بودن با مشکل رو به‎رو هستیم و به ناچار به دستگاه شیب‌سنج روی می آوریم که صنعت 50 سال پیش است.

\r\n

وی عدم نظارت بر کیفیت تولید داخل را مهمترین مشکل این صنعت بیان کرد و گفت: معیار مشتری برای خرید، قیمت است. در تولید تجهیزات کشاورزی برخی از تولیدکنندگان به جای فولاد آلیاژی از ورق آهن و به جای بلبرینگ نو از دسته دوم استفاده می‎کنند. متاسفانه به دلیل آبروداری هم‌صنفانمان نمی‎توانیم برای مشتری علت گران و ارزان بودن کالایی را توضیح دهیم.

\r\n

گرجی با اشاره به اینکه در کنار اقتصاد و سیاست، آرامش اجتماعی لازم است، گفت: متاسفانه شرایط حاکم برجامعه به نحوی است که فقط جسم کارگر در کارخانه حضور دارد و فکرش به دغدغه‎های اقتصادی زندگی‌اش مشغول است که موجب عدم تمرکز در کار و از بین رفتن قطعه‎ای و ایجاد ضرر می‎شود؛ بنابرین قیمت‎های تمام شده افزایش می‌یابد.

\r\n

گرجی با اشاره به نیاز به اصلاح مالیات‎های کلان دولتی گفت: به دلیل مشکلات نفتی، دولت به اختصاص مالیات‎های کلان در بخش خصوصی روی آورده است. به شخصه از گرانی بنزین خوشحال هستم، زیرا اگر بنزین گران نمی‎شد، دولت برای تامین هزینه‎های خود به اصناف فشار وارد می‌کرد که در صورت ادامه یافتن آن ممکن بود کارفرما به تعطیلی بخش خود راضی شود.

\r\n

وی در پایان صحبت‎های خود با اشاره به اینکه این جامعه است که نیاز به کار دارد نه تولید کننده، گفت: تولیدکننده تمام سرمایه خود را در این کار صرف می‎کند، درحالی که سود زیادی نصیبش نمی‎شود.

\r\n

\"23\"

\r\n

 با توجه به مشکلات بر جامعه، قادر به برنامه‌ریزی برای آینده نیستیم

\r\n

مشاور سرمایه‌گذاری شرکت گیربکس‎های صنعتی شاکرین با حضور در این جمع گفت:‌ مسائل کارگری برای همه تولید کننده‌گان در درجه اول قرار دارد و شعارکارفرمایان این است که؛ \” یک قطره خون تو گران‌تر از تمام دستگاه‎های من است\”.

\r\n

جلیل اوحدی گفت: منکر تضییع حقوق کارگران به دلایل مسائل اجتماعی و اقتصادی حاکم برجامعه نیستیم. اما چرا دولت حاضر و چند دولت گذشته، سعی دارند کارگر و کارفرما را با هم دشمن نشان دهند.

\r\n

وی با گله از بی‌ثباتی قوانین کارو کارگری گفت: با توجه به مشکلات حاکم بر جامعه نمی‎توانیم حتی برای 4 ماه آینده برنامه‌ریزی کنیم، نمی‎دانیم چند ماه بعد دلار را با چه قیمتی خواهیم خرید، مشکلات مربوط به مالیات و بهره بانکی نیز بر همه این مشکلات اضافه می‎شود.

\r\n

وی اظهار کرد: چرا تولیدکنندگان خوش‌قولی که تمام اقساط و حقوق کارگر را در موعد مقرر پرداخت می‎کنند، با کاهش میزان مالیات، بازپرداخت وام و بیمه مورد تشویق قرار نمی‎گیرند.

\r\n

وی ضمن انتقاد از عملکرد برخی سازمان‌های دولتی گفت: ارگان‎های دولتی علاقه‎ای به خرید اجناس داخلی ندارند و تمام اجناس مورد نیاز را از خارج وارد می‎کنند.

\r\n

اوحدی درمورد استفاده از ماشین‌آلات و وسایل هوشمند در کشاورزی گفت: در کشور ما هنوز آمادگی‎های لازم در این مسئله وجود ندارد و استفاده از اتوماسیون با کاهش تعداد کارگر در کارخانه‎ها و کارگاه‎ها برابر است.

\r\n

 

\r\n

\"10\"

\r\n

برای رونق تولید و کمک به کارفرمایان عزم جدی وجود ندارد

\r\n

بازرس تجهیزات کشاورزی با بیان اینکه تصمیم‎ها باید با توجه به شرایط اقلیمی باشد، در ادامه صحبت‎های اوحدی گفت:  در حالی که در کشورهای اروپایی با دستگاه‎های هوشمند به هرس کردن درختان می‎پردازند، این امر در کشور ما هنوز دستی انجام می‎شود. نمی‎توان منکر تکنولوژی شد؛ اما می‎شود از وسایل نیمه اتوماسیون استفاده کرد که بتوان جذب کارگر کرد.

\r\n

منصور بهشتی تاکید کرد: برای رونق تولید و کمک به کارفرمایان عزم جدی وجود ندارد. شرایط کشور طوری است که به دلیل کمک به چرخه تولید باید دست تولیدکنندگان را بوسید. مسئولان از مشکلات این بخش آگاهی دارند؛ اما منافع شخصی و تداخل منافع، اجازه ورود به آن‌ها را نمی‎دهد.

\r\n

\"26\"

\r\n

شفافیت در مالیات یک طرفه است

\r\n

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات و مکانیزیسیون کشاورزی در رابطه با مالیات گفت:  مالیات یک بحث شفاف است؛ اما جای کار دارد. اداره مالیات به حساب‎های افراد دسترسی دارد در صورتی که متقابلا چنین شفافیتی در مورد هزینه‎های خود ارائه نمی‎دهد.

\r\n

حمیدرضا نامی، دولت را مقصر برخی از گرانی‎ها عنوان کرد و گفت: مقصر برخی از گرانی‎ها دولت است، زیرا به عنوان یک طرف اقتصاد، برای طرف دیگر نسخه می‎پیچد. چرا یک شبه قیمت  دلار 9 هزار تومان می‎شود و ما باید تبعیت کنیم.

\r\n

این کارشناس در رابطه با اختصاص دلار 4200 تومانی به بخش‎های تولیدی گفت:‌ این دلارها فقط به برخی افراد خاص اختصاص می‎یابد و برای فلان آقازاده است.

\r\n

اوحدی در ادامه صحبت‎های نامی افزود:‌ اگر دولت نرخ دلار را 30 هزار تومان کند، اما تضمین نماید که تا 5 سال آینده نرخ آن تغییر نخواهد کرد، ما باز هم توان تولید و فروش داریم.

\r\n

\"14\"

\r\n

مسئولان ما کالا و بازار مصرف آن را نمی‌شناسند

\r\n

در ادامه صحبت‌های نامی، عضو دیگر هیئت مدیره اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات وابسته با بیان اینکه ما واسطه بین تولید‌کننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها هستیم، افزود: ما از تولیدکننده می‌خریم و به مصرف‌کننده می‌فروشیم. وقتی مصرف کننده چک می‌دهد، گویی به آنها وام داده‌ایم. اگر چک برگشت بخورد، ما پاسخگو هستیم. اگر چک پاس نشود،  باید از کل مبلغ چشم‌پوشی کنیم و این یک مشکل بزرگ است.

\r\n

مجتبی آذربانی افزود: مسئولان باید اجناس را بشناسند و روی آن‌ها شناخت کافی داشته باشند. زمانی که جنس را نمی‌شناسند و حتی نمی‌دانند این اجناس در کجاها کاربرد دارد، روی آن تصمیم می‌گیرند. باید از کارشناسان استفاده کنند و بدانند تولیدکنندگان با چه هدفی این اجناس را تولید می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که برای تولیدکنندگان، به طور غیر کارشناسی مشکلاتی به وجود بیاید.

\r\n

آذربانی تصریح کرد: مشکل بعدی، عدم شناخت کافی از بازار مصرف است. باید گفت برخی از مسئولان نه تنها اجناس را نمی‌شناسند؛ بلکه شناختی نیز روی بازار مصرف ندارند و این مسئله باعث می‌شود نتوانند هیچ حمایتی از بازار مصرف انجام دهند. مصرف‌کننده نیز نمی‌داند این کالایی که در اختیار دارد، در چه زمینه‌ای کاربرد دارد و آیا این کالا روز دیگر زیربنای کارهای دیگر خواهد بود یا خیر.

\r\n

وی ادامه داد: این مسئله باعث می‌شود در حمایت از تولید‌کننده دچار سردرگمی شویم. وقتی ما ندانیم این جنس در کجا و برای چه هدفی تولید می‌شود، قطعا حمایتی هم نخواهند کرد و زمانی که حمایت نشود، قاعدتا کارخانه‌ها کم کم به رکود کشیده خواهند شد.

\r\n

این عضو اتحادیه ادامه داد: اگر هدف تولیدکنندگان، بازارهای جهانی باشد، قطعا کیفیت کالا بالاتر رفته و باعث ایجاد اشتغال خواهد شد. اما متاسفانه ما این دیدگاه را نداریم.

\r\n

وی افزود: تا زمانی که دیدگاه تولیدکنندگان عوض نشود؛ قطعا کارگاه‌ها بسته شده و از تعداد کارگران کم خواهد شد. هدف ما باید فتح بازارهای جهانی باشد؛ زیرا محصولات ایران پتانسیل رقابت با کالاهای خارجی را دارند.

\r\n

\"25\"

\r\n

دولت ترکیه از ماشین‌آلات کشاورزی خود حمایت کامل دارد

\r\n

رئییس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی در ادامه صحبت‌های آذربانی گفت: در غرب آسیا دو پایلوت تولیدکننده ماشین‌های کشاورزی یعنی ترکیه و ایران وجود دارد. در اطراف ایران 800 میلیون مصرف‌کننده مانند:  افغانستان و کشورهای مستقل( CIS) و رقیب اصلی ما ترکیه وجود دارد. تولیدکنندگان ماشین‌آلات ترکیه با حمایت کامل دولت، به جایگاهی ویژه‌ای  در صادرات دست پیدا کرده‌اند که ما با سابقه 50 ساله به آن نرسیده‌ایم.

\r\n

وی ادامه داد: آنها توانستند در این پانزده سال، راه پنجاه ساله ما را به مراتب جلوتر ببرند. این اتفاق کوچک زمانی می‌افتد که دولت هزینه‌های نمایشگاه خارجی، سفر، گذاشتن بانک، بیمه صادراتی و … را بدهد.

\r\n

دولت در قیمت‌گذاری محصولات دخالت نکند

\r\n

اوحدی، یک عضو دیگر اتحادیه با بیان اینکه دولت کارهایی که باید انجام دهد را انجام نمی‌دهد و بالعکس؛ اظهار کرد: چرا دولت در قیمت‌گذاری دخالت می‌کند؟ قیمت باید توسط عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود.

\r\n

\"29\"

\r\n

تولیدات ما نیازمند استاندارد مخصوص است

\r\n

نائب رییس دوم اتحادیه نیز  گفت: نداشتن استاندارد در ایران یک چالش است. ما موضوعی به نام استاندارد در ایران نداریم. شما اگر تمام کشورهایی که تولید دارند را ببینید، هر کدام استاندارد مخصوص خودشان را دارند. هیچ استانداردی برای تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی تعریف نشده است.

\r\n

مهرداد آژیر ادامه داد: شهرداری می‌گوید بوستر پمپ آتشنشانی باید استاندارد « یو ال اف ام» را داشته باشد. این استاندارد برای آمریکا است و از نظر سیستمی با ما همخوانی ندارد. با توجه به اینکه کارشناس‌های بسیار خوب با قابلیت‌های بالایی در کشور داریم، باید یک استاندارد در ایران برای تولید کالاها در نظر گرفته شود؛ برای ما بسیار کارایی خواهد داشت. حتی اگر این استاندارد را در گمرک قرار بدهند و کالاهایی که از افغانستان یا آمریکا، یا چین و… می‌آیند، با استاندارد ما وارد شود؛ جنس‌های بی‌کیفیت دیگر وارد مملکت ما نخواهد شد و به مردم در این زمینه ضرر و زیانی نخواهد رسید.

\r\n

وی ادامه داد: در بوستر پمپ، اساسا باید از پمپ‌های استیل 316 استفاده شود، در حالی که ما یک کارخانه بسیار خوبی به نام پمپ ایران داریم که محصولات خود را با «چدن» درست می‌کنند. این کارخانه علی‌رغم اینکه کارش را با « کا اس ب آلمان» (KSB  ) شروع کرد، در چهل سال گذشته هیچ رشدی نداشته است. این موضوع در تولیدات ما آسیب‌پذیری ایجاد می‌کند. اگر من بگویم تولید‌کننده هستم و دیگر کسی نمی‌تواند چیزی وارد کند، این موضوع منطقی نیست. به نظر من باید یک استانداردی گذاشته شود و براساس آن من بتوانم تولید کنم، کارشناسی شود و من را مورد تایید قرار دهد.

\r\n

از الگوی کشورهای پیشرفته پیروی کنیم

\r\n

یک تولیدکننده تجهیزات دام وطیور نیز در این جلسه با بیان اینکه، ترکیه را می‌توانیم چراغ راهی برای خودمان قرار دهیم، اظهار کرد: با این بی‌برنامه‌گی که به جلو می‌رویم به قهقرا خواهیم رفت. ترکیه رقیب اصلی ما شده است. به اندازه‌ای به تولیدکننده‌گان خود کمک می‌کند که چین نمی‌تواند با آنها رقابت کند، ما که جای خود داریم.

\r\n

حمید سیداحمد کرمانی ادامه داد: به حاشیه نرویم و از الگوهای کشورهایی که پیشرفت کرده‌اند، استفاده کنیم. چین با بیش از یک میلیارد جمعیت دستگاه‌های خود را به‌روز و رباتیک می‌کند و در این راه بسیار موفق شده است.

\r\n

\"33\"

\r\n

ما نمی‌توانیم در برابر مدرنیته و هوشمندسازی مقاومت کنیم

\r\n

رئیس اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات وابسته در پایان صحبت‌های دیگر اعضا گفت: اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم؛ اولین مشکل ما افزایش بی‌رویه قیمت‌های مواد اولیه و نوسانات ارزی که به واسطه تحریم‌ها به وجود آمده است، می‌باشد. این موضوع قابلیت برنامه‌ریزی را از بین برده و همانطور که می‌بینید کشوری مانند امارات چهل سال است نرخ برابری درهم با دلار 3.6 است؛ ولی ما از روز بعد خود اطلاعی نداریم. این یک چالش برای ما و تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی ما است.

\r\n

علی توسطی اظهار کرد: مورد بعدی، بروکراسی پیچیده و وضع قوانین ضد و نقیض اداری است. در ارتباط با ماده 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهار، کارگروه مقررات‌زدایی در وزارت اقتصاد تشکیل شده است. من در این جلسات حضور داشته‌ام و می‌بینم که زحمت می‌کشند تا در برابر قوانین دست و پا گیر برای صدور مجوزها ایستادگی کنند؛ اما مشکل این است که اگر چهار مجوز از این‌طرف برداشته شود، از آن‌طرف چهار مجوز دیگر گذاشته می‌شود.

\r\n

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ما بروکراسی پیچیده و بی‌دلیل اداری است که اگر کل وزارت‌خانه هم جمع شوند، اتفاقی نخواهد افتاد. وزارت‌خانه‌ای مشابه‌ جهاد کشاورزی ما، در ژاپن وجود دارد که با 123 نفر کارشناس کار می‌کند؛ اما در ایران بالای 150 هزار نفر کارشناس دارد.

\r\n

توسطی ادامه داد: مشکل دیگر فرسودگی ماشین‌آلات، عدم امکان دسترسی به دانش فنی و ماشین‌آلات پیشرفته و اتوماسیون است. در فلسفه دیفالت بحثی همیشه مطرح است که مدرنیته بر سنت قالب است. بحث اینترنت اشیا (IOT )، ماشین‌آلات هوشمند و استفاده از تکنولوژی روز؛ چیزی نیست که ما سلیقه‌ای با آن برخورد کنیم. باید این اسب سرکش را ببینیم که به چه صورت می‌توانیم از آن کار بکشیم. زمانی که ماشین‌ها آمدند، کالسکه‌های سبزه‌میدان گفتند خیانت به ما است و از کار خواهیم افتاد، دیگر کار نخواهیم کرد. اما خودروها آمدند و وارد جامعه شدند. چند درشکه و کالسکه در نقش‌جهان و سبزه‌میدان و… باقی ماندند و کار کردند و باید گفت از آن تفکر دیگر چیزی باقی نمانده است. ما نمی‌توانیم در برابر مدرنیته و اتوماسیون صنعتی، هوشمند‌سازی واینترنت اشیا مقاومت کنیم. چون ما نمی‌شناسیم. اول باید پدیده را بشناسیم و بعد ببینیم از آن به چه صورت می‌توان استفاده کرد.

\r\n

توسطی با بیان اینکه مشکلات نظام بانکی از دیگر مشکلات ما است، افزود: معوقات بانکی، نوع برخورد با آن معوقات و برخوردهای بی‌رحمانه‌ای که به خاطر قبض آب و برق و گاز کارخانه‌ای را پلمپ می‌کنند و از طرف دیگر کمبود نقدینگی، قیمت بالای پول و سپرده‌ها که برای ما مشکل‌ساز شده است. مشکل عدم امکان مبادلات آزاد با بانک‌های کشورهای دیگر که واسطه‌هایی به میان می‌آیند و روی قیمت کالا تاثیر می‌گذارند. این مسائل از اختیار تولید‌کننده خارج است و صادرکنندگان و تولیدکنندگان با شرکای خارجی‌شان نمی‌توانند ارتباط سالم و منطقی داشته باشند.

\r\n

وی ادامه داد: بحث دیگر کالای قاچاق است. 40 میلیارد دلار کالای مصرفی وارد می‌کنیم. این قاچاق بیشترین ضربه را به تولیدکنندگان ما می‌زند. به هایپرمارکت‌ها سر بزنید از مربای ترک، بیسکوییت سوئیس، آب معدنی فرانسه و انواع و اقسام کالایی که در ایران به وفور تولید داریم؛ قاچاق وارد می‌شود.

\r\n

توسطی بیان کرد: مشکلات ارزش افزوده نیز به حدی زیاد است که فشار زیادی ببه تولیدکنندگان وارد کرده است. هیچ جای دنیا از هیچ تولید‌کننده‌ای، ارزش افزوده نمی‌گیرند. تنها ایران است که از تولیدکننده داخلی مالیات بر مصرف می‌گیرد. این موضوع نیازمند یک جلسه جدا و اختصاصی از مشکلات دیگر است.

\r\n

افراد حاضر نیستند پول خود را در تولید سرمایه‌گذاری کنند

\r\n

این عضو اتحادیه ادامه داد: واردات کالاهایی که در ایران تولید می‌شود، حاشیه رانتی بوجود آورده است.

\r\n

وی ادامه داد: کارچاق‌کن‌ها مشکل دیگر بازار است. مشکل دیگر غیر رقابتی بودن اقتصاد ایران به علت گران بودن نرخ ارز و افزایش بهای تمام شده است. پرداخت سود به سپرده‌گذاران، بیشترین خیانت به بخش تولید است. این پول باید در چرخه تولید مصرف شود.

\r\n

 تولیدکنندگان ما اسیر حقوق‌بگیرهای دولتی شده‌اند

\r\n

توسطی با بیان اینکه متاسفانه کالاهای ما عموما صادرات محور نیست، تصریح کرد: ما در خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی، گیربکس‌های صنعتی، الکتروموتور، پمپ‌های آب و…مزیت نسبی داریم. مزیت مطلق ما در پسته، فرش، داروهای گیاهی و زعفران است. ما در مواردی که در اقتصاد مزیت مطلق داریم نتوانستیم موفق باشیم چه برسد به کالاهایی که مزیت نسبی داریم. واقعیت این است که در حوزه ماشین‌آلات قابلیت نفوذ در منطقه را داریم. باید قوانین ثبات داشته باشند. تولیدات ما صادرات محور نیستند. تولیدکنندگان ما فرض را بر این نمی‌گذارند که تولیداتشان باید به 15 کشور دنیا برود. بازار داخل نیز بعد از مدتی اشباع می‌شود. تولیدکنندگان رقابت منفی با یکدیگر می‌گذارند.

\r\n

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های خروج از این معضل رعایت استاندارهای جهانی است، اظهار کرد: در ترکیه، بیمه صادرکنندگان را حمایت می‌کند؛ این در حالی است که در ایران چنین حمایت‌هایی وجود ندارد.

\r\n

توسطی ادامه داد: تولیدکنندگان حقوق‌ده هستند. تصمیم گیرندگان نیز حقوق بگیر هستند. تفاوت این دو به اندازه کوه دماوند است.

\r\n

به توسعه درون‌زا باور داشته باشیم

\r\n

توسطی تصریح کرد: تا زیرساخت‌ها فراهم نشود و ارتباطات بین‌المللی ما ترمیم پیدا نکند، اوضاع بهتر نخواهد شد.

\r\n

رئیس هیئت مدیره اتحادیه ماشین‌آلات کشاورزی بیان کرد: الگوبرداری خوب است ولی نمی‌توانیم از کشورهای دیگر در حوزه‌های مرتبط با توسعه صنعت تمکین کامل کنیم. موضوع بازار آزاد و کناره‌گیری دولت و صرفا نظارت بر بازار و فراتر از همه این‌ها اولویت‌دادن به سرمایه انسانی از مباحث مهم است.

\r\n

وی در خصوص تشکل‌ها گفت: تقاضا داریم از نظرات تشکل‌ها استفاده شود. بیش از هزار شرکت تولیدی فروشگاه بازرگانی واردکننده و شبکه‌های توزیع فقط در تهران زیرمجموعه داریم. که از این تعداد 850 تا سازماندهی شده و حدود دویست واحد در حال ساماندهی شدن است. همه این‌ها پروانه کسب دارند.

\r\n

\"27\"

\r\n

پی نوشت: جدید ترین لیست قیمت ماشین آلات کشاورزی که در سایت مکانیزاسیون کل کشور درج شده است.

\r\n

نیرو محرکه کشاورزی و سایر ادوات و دنباله بندها 5 بهمن 99

\r\n

 

\r\n

بیشتر بخوانید:

\r\n

قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی اعلام شد

\r\n

رشوه بدهید وام تسهیلات بگیرید

\r\n

زراعت دیم پاییزه نخود و عدس و ماشین آلات مناسب کشت این محصولات

\r\n

شناخت کامل تراکتور

\r\n

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *